Art. 88a par. 1 pkt. 1 usp, czyli co autor miał na myśli

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Art. 88a par. 1 pkt. 1 usp, czyli co autor miał na myśli

Postprzez Darkside » wtorek, 11 lutego 2020, 08:30

Johnson napisał(a):
Darkside napisał(a):Był skreślony pkt. 4 który mówił o działalności publicznej.

Skreślony pkt 4 i tak nie obejmował pkt 1-3 tylko aktywność internetowa. Nawet jakby był to i tak nie miał wypływu na treść pkt 1-3. Po prostu ci co pisali ustawę nie umieją pisać ustaw, jeśli rzeczywiście chcieli ograniczyć to do "działalności publicznej". Przeciętny prawnik gdyby to chciał osiągnąć wrzuciłby tę "działalność publiczną" nie do pkt 4 tylko to części wspólnej pkt 1-4.

A może po prostu należy to przyznać, że nie chcieli ...
Pisząc o skreślonym pkt. 4 miałem na myśli to, że być może o tym Rafał pisze.
Chyba nie uważasz, że mógłbym pomyśleć o tym, iż dyspozycja pkt. 4 może w jakikolwiek sposób odnosić się do pkt. 1-3.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez jano1976 » wtorek, 11 lutego 2020, 09:06

Hammurabi napisał(a):Ja bym jednak zauważył, że dane historyczne należy ujawnić jedynie w zakresie przynależności partyjnej. Zrzeszenia, w tym stowarzyszenia, oraz fundacje dotyczą obecnej przynależności i pełnienia funkcji w organie.

Ale w treści przepisu jest, że trzeba podać okresy przynależności. Czy dotyczy zatem obecnej przynależności np. od 2011 roku do dziś, czy też chodzi o okresy zamknięte np. 2011 - 04.2019?
jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jano1976 » wtorek, 11 lutego 2020, 09:09

jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » wtorek, 11 lutego 2020, 09:58

Jak widać nie tylko dla mnie przepis nie jest oczywisty ...

No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez anpod » wtorek, 11 lutego 2020, 10:09

Bo oczywisty nie jest, osoby piszący ten przepis miały okreslone intencje, tylko zapomniały, że należy je zawrzeć w treści normy prawnej.
Jak to mówią- pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł.
Ku zaskoczeniu, sędziowie udzielają się także w innych dziedzinach niż sądownictwo
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 11 lutego 2020, 10:18

Hammurabi napisał(a):Ja bym jednak zauważył, że dane historyczne należy ujawnić jedynie w zakresie przynależności partyjnej. Zrzeszenia, w tym stowarzyszenia, oraz fundacje dotyczą obecnej przynależności i pełnienia funkcji w organie.

Na to wygląda. Chyba. <mysli>
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » wtorek, 11 lutego 2020, 12:04

Czy mi się wydaje, czy to jest obowiązek jednorazowy? Jeśli po upływie 30 dni od wejścia w życie ustawy zapiszę się do Stowarzyszenia Miłośników Babki Ziemniaczanej (nie wiem, czy istnieje, ale powinno), to już nie muszę tego zgłaszać?
A na poważnie u nas w niektórych szkołach są stowarzyszenia rodziców i koleżanka pytała, bo we wrześniu jej dziecko do takiej szkoły pójdzie i ona pewnie (jak chyba większość rodziców) się do tego stowarzyszenia zapisze.
"Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana" Hi 32,9
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez anpod » wtorek, 11 lutego 2020, 13:13

§ 3. Oświadczenia, o których mowa w § 1, składa się w terminie 30 dni od dnia objęcia urzędu sędziego, a także w terminie 30 dni od powstania lub ustania okoliczności, o których mowa w § 1.
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jano1976 » wtorek, 11 lutego 2020, 14:34

anpod napisał(a):§ 3. Oświadczenia, o których mowa w § 1, składa się w terminie 30 dni od dnia objęcia urzędu sędziego, a także w terminie 30 dni od powstania lub ustania okoliczności, o których mowa w § 1.

No niestety nie tylko.
Art. 9. 1. Oświadczenie, o którym mowa w art. 88a ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 103a § 1 ustawy zmienianej w art. 6, sędzia Sądu Najwyższego, sądu administracyjnego, sądu powszechnego albo sądu wojskowego lub prokurator składa po raz pierwszy w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
2. Właściwy organ ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej informację, o której mowa w art. 88b ustawy zmienianej w art. 1, w terminie trzydziestu dni od dnia wejścia w życie ustawy.
jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » wtorek, 11 lutego 2020, 15:20

nie, no ok, to oczywiste, ale mathra pytała, czy to jednorazowe oświadczenia
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 11 lutego 2020, 18:11

anpod napisał(a):nie, no ok, to oczywiste, ale mathra pytała, czy to jednorazowe oświadczenia
No tak. Na początek wszyscy do 14.03 a potem do 30 dni jak coś się zmieni albo jak jest ktoś nowy.

Natomiast trudno będzie zrealizować wymóg publikacji w BIP, gdy termin publikacji jest taki sam jak składania....

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joanna B. » wtorek, 11 lutego 2020, 18:39

próbuję zrozumieć.... mam wskazywać do jakiego zrzeszenia i od kiedy należę, żeby w imię transparentności strona wiedziała, czy będę bezstronnie rozpoznawać sprawę ? Czy łatwiej jest zachować milczenie i powściągliwość dając sobie i stronie szansę na obiektywne i bezstronne rozstrzygnięcie bez popadania w paranoję, że sędzia gdzieś tam należy i coś tam wsparł jednym procentem? ? Czy jeżeli płacę podatki w urzędzie skarbowym X , to nie powinnam rozpoznawać spraw, gdzie oskarżycielem jest tenże urząd? Zaczną się mnożyć wnioski o wyłączenie sędziego. I o to chyba chodzi.
Joanna B.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » wtorek, 11 lutego 2020, 18:45

Geralt napisał(a):
anpod napisał(a):nie, no ok, to oczywiste, ale mathra pytała, czy to jednorazowe oświadczenia
No tak. Na początek wszyscy do 14.03 a potem do 30 dni jak coś się zmieni albo jak jest ktoś nowy.

Natomiast trudno będzie zrealizować wymóg publikacji w BIP, gdy termin publikacji jest taki sam jak składania....

Powściągliwość nakazuje napisać, że jest to bardzo kiepskie rozwiązanie. BIP jest dostępny dla wszystkich. Niektórzy mogą być członkami naprawdę niewielkich, lokalnych stowarzyszeń. Czy naprawdę warto aby naszym klientom dawać tak proste sposoby namierzania nas?

No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez Joasia » wtorek, 11 lutego 2020, 21:08

Podzielam wszystkie uwagi krytyczne. Niestety. Rbk, czy możemy liczyć na pomoc przed 16 marca, czy to niemożliwe?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 11 lutego 2020, 21:30

Darkside napisał(a):
Geralt napisał(a):

Powściągliwość nakazuje napisać, że jest to bardzo kiepskie rozwiązanie. BIP jest dostępny dla wszystkich. Niektórzy mogą być członkami naprawdę niewielkich, lokalnych stowarzyszeń. Czy naprawdę warto aby naszym klientom dawać tak proste sposoby namierzania nas?

właśnie w sprawie o kredyt frankowy złożono wniosku o wyłączenie sędziego, do którego dołączono wydruk mojego pełnego oświadczenia majątkowego mimo, że informuję o tym strony wcześniej, w tym tego powoda, który tak postąpił
np. w sprawach telefonii komórkowych nie informuję strony, że wiąże mnie z nią umowa, bo osobiście także nie zawierałam tej umowy i nie pamiętam, w której jestem sieci
nie informuję, że jestem poborcą energii elektrycznej, korzystam z PKP itd. itd. itd.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez jano1976 » wtorek, 18 lutego 2020, 23:38

A jak się ma do tego art. 12 Konstytucji? bo tam jest o dobrowolnych zrzeszeniach.
jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » środa, 19 lutego 2020, 01:53

Nic nie można zrozumieć z tych przepisów. Nie ocenię ich funkcji i celowości, bo nie używam wulgaryzmów, ale od strony prawniczej to absolutny bubel.
Prezes nie ma fizycznej możliwości realizacji obowiązku ustawowego publikacji w BIP w ustawowym terminie. Obowiązek ustawowy sama ustawa czyni niemożliwym do realizacji. Tak nie wolno pisać przepisów!
Sędzia nie wie, co ma zgłaszać, bo obowiązek ustawowy opisano używając pojęcia nieznanego ustawie, niedefiniowanego w przepisach. Nikt nie wie, co to owo zrzeszenie z tego przepisu. Tak nie wolno pisać przepisów! I to obarczonych sankcją!
Sędzia, który z ostrożności wyłoży zrzeszenie możliwie najszerzej - będzie przymuszony do ujawniania danych wrażliwych: dot. zdrowia, wyznania, preferencji seksualnych i orientacji seksualnej, godzących w prawo jego bliskich do prywatności. Tak nie wolno!!

A Ty, Dreed, piszesz o jakimś pozytywizmie? Ty, karnista?!

Skierowałam w ub. tygodniu pismo do MS o interpretację, co mamy zbierać od sędziów. Nadal zero odpowiedzi. A czas leci.

Cała ta ustawa to jeden wielki bubel - może poza tym, co dot. SN, tego nie wiem, bo nie analizowałam. Ale cała reszta to kompletne dno.

Kolegium złożone z osób podległych MS ma z urzędu odbierać sędziom sprawy. Nie wypłacimy się w Strasburgu za sędziów nieustawowych.

Zebranie, nazwane dla większego zamętu zgromadzeniem, niby nie ma opiniować kandydatów - ale prezes nadal bez jego opinii nie przedstawi kandydatur do KRS, bo zapomniano zmienić ustawę o KRS.

Kolegium jak nie wyda opinii w terminie, to zamiast zapisu, że nie wstrzymuje to dalszego procedowania - jest fikcja, że opinia jest pozytywna. Ale już nie napisano dla kogo pozytywna.

I tak dalej, i tak dalej.

Samorząd zlikwidowany. Autorzy musieli być kiepscy z fizyki. Nie rozumieją, że jak się dokłada do ognia i dociska pokrywkę, to bez dziurki w niej garnek w końcu wybuchnie. A oni właśnie zacementowali tę dziurkę.

Co przepis to bubel.

Zbędny, zły bubel. To jakiś sabotaż???

@Rbk, pomogłeś wtedy przy tym zakazie akcji. Dasz radę teraz pomóc, czy pomysłodawcy są tak zachwyceni swoim dziełem, że nie da rady? Rozumiem, że nie da się zmienić teraz tego bubla, ale może choć prokonstytucyjna interpretacja z MS, żeby zabezpieczyć choć trochę sędziów przed dyscyplinarkami?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » środa, 19 lutego 2020, 08:19

Joasia napisał(a):
Skierowałam w ub. tygodniu pismo do MS o interpretację, co mamy zbierać od sędziów. Nadal zero odpowiedzi. A czas leci.

Mogę poprosić o kopię odpowiedzi ? Uprzedziłaś nssz ruch.

No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez Johnson » środa, 19 lutego 2020, 08:24

Po co wam odpowiedzi że MS? Przecież niezależni rzecznicy dyscyplinarni nie będą nimi związani <rotfl>

Cza samemu czytać ustawę, w duchu dyscyplinującym zresztą,.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Darkside » środa, 19 lutego 2020, 08:39

Johnson napisał(a):Po co wam odpowiedzi że MS? Przecież niezależni rzecznicy dyscyplinarni nie będą nimi związani <rotfl>

Cza samemu czytać ustawę, w duchu dyscyplinującym zresztą,.
Czytam sam i wychodzi mi to co Joasi. Sędziom z mojego Sądu też i poprosili abym takie pismo posłał. Skoro już Joasia to zrobiła to poczekam na to co wymyślą ...

No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez jano1976 » środa, 19 lutego 2020, 10:48

Joasiu, ale chyba tam jest termin 30 dni na ogłoszenie w BIP od momentu złożenia, a zatem dla każdego składającego będzie to inny termin.
jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 19 lutego 2020, 10:48

Joasia napisał(a):(…) ale może choć prokonstytucyjna interpretacja z MS, żeby zabezpieczyć choć trochę sędziów przed dyscyplinarkami?

No myślę, że dla MS to jest akurat priorytet <rotfl>
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez regis » środa, 19 lutego 2020, 12:40

Joasia napisał(a):Samorząd zlikwidowany. Autorzy musieli być kiepscy z fizyki. Nie rozumieją, że jak się dokłada do ognia i dociska pokrywkę, to bez dziurki w niej garnek w końcu wybuchnie. A oni właśnie zacementowali tę dziurkę.
i?

<okok> nobel dla Joasi w kategorii "porównania"
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » środa, 19 lutego 2020, 14:03

regis napisał(a):
Joasia napisał(a):Samorząd zlikwidowany. Autorzy musieli być kiepscy z fizyki. Nie rozumieją, że jak się dokłada do ognia i dociska pokrywkę, to bez dziurki w niej garnek w końcu wybuchnie. A oni właśnie zacementowali tę dziurkę.
i?

<okok> nobel dla Joasi w kategorii "porównania"

Zgadzam się
"Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana" Hi 32,9
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » środa, 19 lutego 2020, 14:06

A jaka jest sankcja za niezłożenie tego oświadczenia? W którym przepisie?
Bo w 88a nie ma, a w 107 nie widzę pasującego:

Art. 107 [Przewinienia dyscyplinarne]
§ 1. 82)Sędzia odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe (dyscyplinarne), w tym za:
1) oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa;
2) działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości;
3) działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego, lub umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej;
4) działalność publiczną nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów;
5) uchybienie godności urzędu.
§ 2. Sędzia odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli przez nie uchybił obowiązkowi piastowanego wówczas urzędu państwowego lub okazał się niegodnym urzędu sędziego.
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...